Zimowe Jakuszyce

Pocztówka od romanka. Tag zimowy.
Dziękuję Marcinie, bardzo mi się podoba ten zimowy krajobraz, szkoda tylko, że nadal nie ma podobnego za oknem.

Jakuszyce, pomimo, że są oddalone o kilka kilometrów od Szklarskiej Poręby, stanowią jej część – najwyżej położoną dzielnicę (886 m n.p.m.). Tutejszy klimat porównywalny jest z klimatem alpejskim na wysokości ok. 1500 m n.p.m. Płynie tędy rzeka Kamienna, która jest dopływem Bobru. W Jakuszycach znajduje się również najwyżej położona w naszym kraju stacja kolejowa. Dawniej było tutaj przejście graniczne Jakuszyce – Harrachov.

Natomiast to, z czego Jakuszyce są znane w Polsce i świecie, to Jakuszycka Polana i Ośrodek Narciarstwa Biegowego. Panują tu znakomite warunki do zajmowania się tym sportem. Śniegu jest dużo i leży długo. Odbywają się tu międzynarodowe zawody mi.in: Puchar Świata w Narciarstwie Biegowym, Bieg Piastów oraz zawody o Puchar Polski. Jakuszyce są również miejscem wyścigów psich zaprzęgów.

Poza narciarstwem biegowym energicznie rozwija się turystyka piesza i rowerowa. Jakuszyce leżą tuż przy Przełęczy Szklarskiej – na wschód leżą Karkonosze, na zachód Góry Izerskie. Turyści mają do wyboru dwa pasma górskie z ogromną ilością szlaków turystycznych. W lecie organizowane są: Letni Bieg Piastów – górski półmaraton, oraz Jakuszycka Dziesiątka – bieg na 10 km.


6 komentarzy:

 1. Również żałuję, że takich widoków nie ma za oknem :( Może na święta tym razem śnieg nas zaskoczy. Bardzo podoba mi się ta pocztówka, jest piękna w swej prostocie :) Ludzie w czerwonych ubraniach fajnie wyróżniają się na tle białego puchu. Byłam kiedyś w Szklarskiej Porębie, o Jakuszycach słyszałam właśnie dzięki tym zawodom :) Chętnie się tam wybiorę, może jeszcze nawet tej zimy!

  OdpowiedzUsuń
 2. A dla mnie byłoby najlepiej żeby śnieg był tylko na Święta, ewentualnie jak jest przerwa międzysemestralna na uczelni :D Chociaż jak byłam dzieckiem to mogłabym się cały czas turlać w śniegu :D
  A sama kartka śliczna! :) Tak ośnieżone drzewa zawsze wyglądają super :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ładna pocztówka, widziałam ją już na Facebooku i przypadła mi do gustu :) Lubię właśnie taką "zimową zimę"! Mnóstwo białego puchu, a nie jesienna plucha. Ośnieżone drzewa - uwielbiam to!

  OdpowiedzUsuń
 4. nie ciepię zimy, śniegu, mrozu, a najbardziej nie lubię chlapy, która powstaje poprzez roztopiony śnieg. Dlatego mam nadzieję, że taka pogoda utrzyma się jak najdłużej. Lecz pocztówki zimowe lubię, są takie piękne :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie wyglądają te czerwone kurtki na tle śniegu. (´・ω・`) Nie jestem wielbicielką zimy (wręcz przeciwnie, raczej ciepła i tropików), ale ta kartka w pewien sposób mnie urzekła.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo oryginalna pocztówka, taka inna.

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do pisania i dziękuję za każdy komentarz :)
Thank you for every comment :)

Copyright © 2014 Postcards from ... , Blogger