146. Dublin (irl. Baile Átha Cliath)

Most 'Półpensowy' nad rzeką Liffey o zachodzi słońca / The Ha'penny Bridge and the River Liffey at sunset. 
Prawda, że słodki znaczek? /  What a cute stamp ❤

Most Ha`penny - dawniej Liffey Bridge (oficjalna nazwa), Wellington Bridge (nazwa historyczna), a dziś most Ha'penny. Skąd taka zmiana nazwy pieszej kładki przerzuconej przez rzekę w 1816 roku? Przez nieco ponad 100 lat za korzystanie z przeprawy należało uiścić opłatę w wysokości połowy pensa zwanego potocznie "penny". Jeśli dodamy do tego "Ha"” od słowa "half", wychodzi nam "Ha'penny". Ot, cała filozofia. Pozostawiając na boku zawiłości lingwistyczne, skupmy się na jego konstrukcji. Most został zamknięty na naprawy i remonty w roku 2001 i został ponownie otwarty w grudniu 2001 roku, wracając do swojego pierwotnego koloru, jakim jest biały. Długość mostu to 43, szerokość 3,66 a, wysokość 3,35 metra. Ha'penny jest jednym z najstarszych żelaznych mostów na świecie, a patrząc na liczbę turystów robiących sobie zdjęcia z mostem, jest również jednym z najbardziej rozpoznawanych.

The Ha'penny Bridge - other names Liffey Bridge (official), Wellington Bridge (historical). Is a pedestrian bridge built in May 1816 over the River Liffey and made of cast iron. Why it is called Ha'penny? For a little over 100 years for using paid half a penny. In short Ha'penny. The bridge was closed for repair and renovations during 2001 and was reopened in December 2001, sporting its original white colour. The bridge length 43, width 3.66 and height of 3.35 meters.

6 komentarzy:

 1. Piękny most. Piękna nazwa. Piękna lokalizacja. Piękna pocztówka. Mam ją chyba nawet w ulubionych z tego co pamiętam. Podobają mi się kolory na tej kartce. No i w ogóle lubię mosty. Wszystko jak najbardziej na tak :)
  Znaczek rzeczywiście słodki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widać, kartka dla Ciebie idealna. Jak zwykle widać, że gust co do pocztówek mamy bardzo podobny :)

   Usuń
 2. Dublin looks so beautiful. I hope to visit one day.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I also would like to go there even just once, but I hope that I can visit Dublin more times.

   Usuń
 3. Ładnie prezentuje się ten most z kolorowymi domami. Ładny znaczek i cena trochę tańsza niż w Polsce. U nas to chyba najdroższe znaczki w europie:-(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli dobrze pamiętam, to albo właśnie mamy najdroższe znaczki, albo jesteśmy na drugim miejscu w tym niechlubnym rankingu :/

   Usuń

Zapraszam do pisania i dziękuję za każdy komentarz :)
Thank you for every comment :)

Copyright © 2014 Postcards from ... , Blogger